Uitgebreid
Zoek in alles
Of zoek in een categorie
Ziektebeelden Zelftesten
Medicijnen Nieuws
Bijsluiters Overig

Paracetamol/Acetylsalicylzuur Tabletten (zelfzorg)


Geneesmiddel: Paracetamol/Acetylsalicylzuur Tabletten (zelfzorg)

Zelfzorg-medicijn

Dit medicijn is ook zonder recept verkrijgbaar (= niet-recept- = NR- = over-the-counter- = OTC-geneesmiddel).


Werkzame stoffen

Acetylsalicylzuur en paracetamol

Geneesmiddelgroep

Eenvoudige pijnstillers (= eenvoudige analgetica), combinatie


Andere namen

Chefarine«


Samenstelling

Chefarine« tabletten: 250 mg acetylsalicylzuur en 250 mg paracetamol


Fabrikant/Leverancier

Chefarine«: Chefaro Nederland BV


Toepassingen (= indicaties)

Pijn, licht tot matig

Koorts

Algemeen

Lees altijd goed de bijsluiter in de verpakking voor informatie over de toepassing en het gebruik van dit zelfzorg-medicijn.

Raadpleeg uw arts wanneer dit zelfzorg-medicijn binnen enkele dagen niet of onvoldoende helpt tegen de klachten die u heeft.


Niet gebruiken bij (= contra-indicaties) o.a.

Astma-aanvallen of andere allergische reacties (o.a. neusverkoudheid, neuspoliepen, netelroos) na eerder gebruik van acetylsalicylzuur, andere salicylaten of NSAID's

Bloedstollingsproblemen

Hersenbloedingen (= cerebrovasculaire bloedingen)

Leverfunctievermindering (= leverinsufficiŰntie)

Maagdarmklachten

Maagwandontsteking (= gastritis)

Maag- of darmzweren, actief (= actieve ulcus pepticum)

Maagpijn

Mensen met een aangeboren overgevoeligheid voor acetylsalicylzuur en/of andere salicylaten

Overgevoeligheid of allergie voor (acetyl)salicylaten of andere prostaglandine-synthetase-remmers (= NSAID's)

Algemeen

Lees ook de bijsluiter in de verpakking om te zien wanneer u dit zelfzorg-medicijn niet mag gebruiken.


Zwangerschap

Beide werkzame stoffen passeren de moederkoek (= placenta) en komen zo bij de nog ongeboren vrucht. Op grond van de werking kan een schadelijk effect op het kind niet geheel worden uitgesloten.

Niet gebruiken tijdens de laatste 3 maanden van de zwangerschap (tenzij de arts anders voorschrijft).

Borstvoeding

Beide werkzame stoffen gaan over in de moedermelk. Hierdoor kan het kind overgevoelig worden (= sensibilisatie) voor acetylsalicylzuur.

Tijdens gebruik van dit medicijn geen borstvoeding geven of dit medicijn b] niet gebruiken tijdens de periode van borstvoeding (tenzij de arts anders voorschrijft).

Algemeen

Ook zelfzorg-medicijnen kunnen een schadelijke werking hebben tijdens de zwangerschapschap. Gebruik daarom tijdens zwangerschap bij voorkeur alleen medicijnen op doktersrecept .

Ook zelfzorg-medicijnen kunnen in de moedermelk terechtkomen. Gebruik daarom tijdens borstvoeding bij voorkeur alleen medicijnen op doktersrecept .

Vraag altijd eerst uw arts of u tijdens zwangerschap of borstvoeding medicijnen die u al gebruikte, zelfzorg-medicijnen of homeopatische en andere alternatieve middelen mag (blijven) gebruiken.

Lees de bijsluiter in de verpakking om te zien of u dit zelfzorg-medicijn mag gebruiken tijdens zwangerschap of borstvoeding.


Verkeer, werk en sport

Dit medicijn heeft voor zover bekend bij gebruik volgens voorschrift geen invloed op het reactie-, concentratie- en gezichtsvermogen.

Algemeen

Lees ook de patiŰntenbijsluiter voor informatie over de mogelijke invloed van dit medicijn op het reactie-, concentratie- en/of gezichtsvermogen.


Werking

Zowel acetylsalicylzuur als paracetamol remmen de productie van prostaglandinen in het lichaam. Hierdoor worden pijn (= analgetische werking), koorts (= antipyretische werking) en een ontsteking (= antiflogistische of anti-inflammatoire werking) onderdrukt.

Acetylsalicylzuur verlengt de bloedingstijd.

De pijnstillende en koortsverlagende werking begint na ca. 20-30 min en duurt ca. 4-6 uur.

De koortswerende werking begint na 1-4 dagen.

Algemeen

Lees ook de bijsluiter in de verpakking voor informatie over de werking van dit zelfzorg-medicijn.


Mogelijke bijwerkingen (o.a.)

Bloedarmoede (vooral bij langdurig gebruik).

Bloedverlies via het maagdarmkanaal en de ontlasting.

Braken

Leverbeschadigingen -soms ernstige tot fatale- na langdurig gebruik en gebruik van hoge doses.

Maagklachten, zoals maagpijn.

Misselijkheid

Overgevoeligheidsreacties (o.a. jeuk en huiduitslag) voor (acetyl)salicylaten en/of paracetamol.

Zuurbranden

Algemeen

Vaak is er maar een kleine kans op bijwerkingen. Er zijn echter ook geneesmiddelen met een betrekkelijk grote kans op bijwerkingen.




Wanneer tijdens het gebruik van dit medicijn effecten optreden die u niet kent, verwacht of vreemd vindt, kan dat wijzen op: (1) een bijwerking van dit medicijn, (2) wisselwerking van dit medicijn met een ander medicijn, voedsel of drank of op (3) overgevoeligheid voor dit medicijn of (4) een allergische reactie op dit medicijn.

De kans op bijwerkingen wordt gewoonlijk groter bij hogere doseringen . Gebruik daarom niet meer van dit medicijn dan op het etiket of in de bijsluiter staat voorgeschreven.

Als een medicijn al wat langer op de markt is, worden er niet zelden nieuwe bijwerkingen ontdekt. Hierdoor neemt het aantal 'bekende' bijwerkingen van een medicijn soms met de jaren toe. Een al wat ouder medicijn met veel bijwerkingen is daarom niet per se onveiliger dan een nieuw medicijn waarvan dikwijls nog maar weinig bijwerkingen bekend zijn.

Het is mogelijk dat u i] overgevoelig of allergisch bent (of wordt) voor een bepaald medicijn. Als u weet dat u overgevoelig of allergisch bent voor een bepaald medicijn, moet u dat medicijn niet gebruiken. Vergeet echter niet uw arts te vertellen voor welk(e) middel(en) u overgevoelig bent. Zo voorkomt u dat u dat medicijn nogmaals voorgeschreven krijgt.

Breng ook een vervangende arts of medisch specialist op de hoogte van overgevoeligheid of allergie voor bepaalde medicijnen.

Lees de patiŰntenbijsluiter voor meer informatie over de mogelijke bijwerkingen van dit medicijn.


Wisselwerkingen (= interacties)

Actieve kool (o.a. Norit«)

Alcohol (verhoogde kans op maagbloeding en op leverbeschadiging).

Bloedverdunnende middelen (= anticoagulantia).

Cholestyramine (= Questran«)

Zidovudine (= Retrovir AZT«)

Algemeen

Lees de bijsluiter in de verpakking voor informatie over mogelijke wisselwerkingen van dit zelfzorg-medicijn met andere medicijnen of met voedsel.


Gebruik

Zie etiket en/of de gebruiksaanwijzing in de bijsluiter.

Tabletten voor gebruik eerst in ruim water uiteen laten vallen. Na opdrinken nog wat water nadrinken.

Snelle pijnverlichting: tablet na uiteenvallen in water op de nuchtere maag innemen (tot een half uur vˇˇr de maaltijd).

Algemeen

Ook het gebruik van zelfzorg-medicijnen die zonder recept verkrijgbaar zijn, is niet geheel zonder gevaar. U moet zich daarom altijd nauwkeurig aan de gebruiksaanwijzing in de bijsluiter houden.

Vraag advies aan uw apotheker of drogist wanneer u de bijsluiter niet begrijpt of van de gebruiksaanwijzing wil afwijken.

Kijk in de bijsluiter wat u moet doen wanneer u of iemand anders te veel (= overdosering) van dit zelfzorg-medicijn heeft ingenomen. Bel zo nodig uw arts of het ziekenhuis. Houdt in dat geval de verpakking of bijsluiter van het middel bij de hand zo dat u kunt vertellen om welk middel het gaat.


Bewaren

In de verpakking bij kamertemperatuur.

Algemeen

Kleine kinderen denken vaak dat medicijnen eetbaar, drinkbaar of snoepgoed zijn. Bewaar medicijnen daarom altijd buiten bereik van kleine kinderen! .

De meeste medicijnen zijn in de originele verpakking goed houdbaar bij kamertemperatuur (lees ook het bewaarvoorschrift in de bijsluiter).

Bewaar zelfzorg-medicijnen nooit in een warme en/of vochtige omgeving, zoals een douchecel of badkamer.

De uiterste gebruiksdatum van dit zelfzorg-medicijn staat vermeld op de verpakking.

Overtollige zelfzorg-medicijnen niet bewaren, aan anderen geven of in vuilnisbak of toilet gooien. U kunt ze -net als recept-geneesmiddelen- het beste terugbrengen naar de apotheek

Lees ook de bijsluiter in de verpakking voor informatie over de houdbaarheid en de wijze van bewaren van dit zelfzorg-medicijn.


Correct gebruik van medicijnen

In de praktijk wordt maar liefst 50% van alle medicijnen niet, onvoldoende of verkeerd gebruikt!

Ook het gebruik van zelfzorg-medicijnen is alleen zinvol wanneer u ze gebruikt volgens het voorschrift van de bijsluiter.

Wanneer u te weinig gebruikt van dit zelfzorg-medicijn (= onderdosering), kan het zijn dat het niet of onvoldoende werkt.

Wanneer u te veel gebruikt van dit zelfzorg-medicijn (= overdosering), kan dat leiden tot ongewenste bijwerkingen of zelfs tot ziekenhuisopname.

Vraag uw apotheker of drogist altijd om nadere uitleg als u de bijsluiter niet goed begrijpt, twijfelt aan de werking of andere vragen heeft over dit zelfzorg-medicijn.

Zelf combineren van medicijnen

Combineer recept-medicijnen niet op eigen initiatief met oude medicijnen, die u heeft bewaard, of met zelfzorg-medicijnen. Dit kan namelijk leiden tot ongewenste wisselwerkingen (= interacties).

Vraag eerst advies aan uw arts of apotheker als u naast de medicijnen van de dokter nog andere medicijnen wilt gebruiken.

Vertrouwen in de medicijnen

Voor een goed resultaat is het van groot belang dat u vertrouwen heeft in de zelfzorg-medicijnen die u gebruikt. Wanneer u dat niet heeft, kunt u ze beter niet gebruiken. Vraag dan uw arts, apotheker of drogist om advies.

Bespreek eventuele problemen met het gebruik van zelfzorg-medicijnen met uw apotheker of drogist.


Medicatiebegeleiding

Gebruik ook zelfzorg-medicijnen nauwkeurig volgens het voorschrift in de bijsluiter van de verpakking.

Wijk niet af van het voorschrift wanneer de werking u tegenvalt. Overleg altijd eerst met uw arts, apotheker of drogist als u van het voorschrift wil afwijken.

Raadpleeg uw arts wanneer dit zelfzorgmiddel na enkele dagen geen of onvoldoende effect heeft.


Vergoeding

Zelfzorg-medicijnen zonder recept worden niet vergoed door de zorgverzekeraars.

Zelfzorg-medicijnen op recept worden meestal niet vergoed. Sommige zorgverzekeraars hebben echter zelfzorg-medicijnen opgenomen in het zorgpakket.

Neem zo nodig contact op met uw zorgverzekeraar om nadere informatie over de vergoeding van zelfzorg-medicijnen.


Andere informatiebronnen

Bijsluiter van Chefarine«

Algemeen

U kunt uw apotheker of drogist om meer informatie over dit zelfzorg-medicijn vragen.


Bijzonderheden

Geen


Mogelijke verschijnselen na overdosering (o.a.)

Braken (vooral bij kinderen), verhoogde lichaamstemperatuur (= hyperpyrexie), zweten, duizeligheid, oorsuizen (= tinnitus), gezichtsstoornissen, rusteloosheid, opwinding, blij gevoel (= euforie), leverbeschadiging, geelzucht (= icterus), waanvoorstellingen (= hallucinaties), uitdroging (= dehydratie), bloeddrukdaling (= hypotensie), verminderd urineren, verhoogd (= hyperglykemie) of verlaagd (= hypoglykemie) bloedglucose-gehalte , verminderd bewustzijn (= collaps), bewusteloosheid (= coma)

Algemeen

Blijf kalm, stop het gebruik en bel zo snel mogelijk uw (huis)arts of het dichtst bijzijnde ziekenhuis wanneer sprake is van overdosering of wanneer overdosering wordt vermoed.

Hou de bijsluiter of verpakking van het betreffende medicijn bij de hand als u belt. Neem die ook mee als u naar een arts of naar het ziekenhuis toegaat.

Lees ook de bijsluiter in de verpakking over de mogelijke verschijnselen en de wijze van handelen bij overdosering.


Kies een onderwerp uit bovenstaande lijst voor meer informatie over Paracetamol/Acetylsalicylzuur Tabletten (zelfzorg).